Powłoki

Powłoki FEP

Powłoka FEP to jeden z dostępnych wariantów powłok fluoropolimerowych. FEP jest jednym z trzech polimerów o zbliżonych do siebie właściwościach – popularnie określanych jako teflon®.

Powłoka FEP podczas aplikacji jest poddawana jest obróbce cieplnej. W przypadku powłok FEP materiał nanoszony jest głównie jako proszek lub dyspersja po wcześniejszej obróbce wstępnej – ta może być mechaniczna lub chemiczna. Dopuszczalna jest również opcja połączenia tych wariantów. Ostateczne zagęszczenie odbywa się podczas spiekania w ramach obróbki temperaturowej. W ten sposób tworzy się skuteczna powłoka non-stick i powłoka antykorozyjna – warstwy szczególnie pożądane w działalności technicznej.

Osiągane w ten sposób powłoki FEP, dzięki efektowi bardzo dokładnego stopienia oraz procesu spływania podczas wypalania są nieporowate. Czyni je to jednym z najbardziej obojętnych pod względem chemicznym tworzyw sztucznych. Osiągniętą w ten sposób powłokę można bardzo swobodnie dostosowywać do konkretnych założeń technicznych – jest podatna na cięcie, formowanie termiczne czy zgrzewanie pod kątem uszczelek lub okładzin ochronnych. Imponuje ona skutecznością ochronną – jest odporna na przenikanie. Posiada również doceniane w różnych branżach właściwości antyadhezyjne.

Właściwość powłoki, w połączeniu z ograniczeniem tarcia, sprawia, że możliwości wykorzystania powłoki FEP stają się wyjątkowo szerokie. Jedynym ograniczeniem w tym kontekście wydaje się być niższa od innych opcji temperatura ciągłego użytkowania. Maksymalna sięga 204°C, co w niektórych przypadkach może redukować możliwości.

Zastosowanie powłoki FEP

Cechy powłoki FEP sprawiają, że szczególnie wartościowa okazuje się w przemyśle produkcyjnym i spożywczym. Tworzenie skutecznej bariery ochronnej wraz z niskim współczynnikiem tarcia powodują, że może stanowić np. warstwę zewnętrzną maszyn mieszających oraz części zsypowych – wszelkie produkty sypkie nie przylegają do ścianek chronionych FEP. Z kolei w przemyśle piekarniczym docenia się to, że powłoka FEP eliminuje potrzebę stosowania oleju jako środka antyadhezyjnego. Bardzo wygodne i sprzyjające metody powlekania powodują, że FEP to opcja, która jest szczególnie wszechstronna. Stąd powszechne stosowanie powłoki do elastycznej izolacji kabli i elementów elektronicznych w komputerach. Podobnie jest w przypadku przemysłu lotniczego.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.